Zabezpieczenie maszyn przemysłowych podczas pracy i rozruchu

silnik krokowy

Współczesny przemysł w znacznym stopniu odbiega od tego, który napędzał światowe gospodarki jeszcze kilka lat temu. Powodem jest tu przede wszystkim rosnąca popularność automatyki. I chociaż kontrolery PLC nie są wynalazkiem nowym, ich nowoczesne modele stanowią obecnie standard we wszystkich gałęziach przemysłu. Trudno jest się temu zresztą dziwić – w przeciwieństwie do czynnika ludzkiego, maszyna odznacza się znakomitą precyzją podczas powtarzalnych procesów, co eliminuje tym samym margines błędu. Nowoczesne rozwiązania, jak chociażby softstarty, mają tu jeszcze jedną zaletę – zabezpieczenie kosztownych elementów wyposażenia zakładu przed uszkodzeniami. Warto więc przyjrzeć się przykładowym urządzeniom i przekonać się, dlaczego inwestycja w sprawdzone technologie naprawdę się opłaca.

 

 

Bezpieczny rozruch silnika za pomocą softstartu

 

Praktycznie każda maszyna przemysłowa wymaga odpowiednio dostosowanego napędu. Do najpopularniejszych opcji zalicza się tu chociażby silnik krokowy, od lat ceniony za swoją nieskomplikowaną architekturę. Wykorzystuje się go w automatyce, drukarkach 3D, frezarkach tudzież maszynach pomiarowych. Bardzo dużą popularnością cieszy się również silnik indukcyjny, używany do napędzania maszyn o nieregulowanej prędkości obrotowej. Należy jednak pamiętać, że w momencie zwykłego uruchomienia, w układzie może dojść do udaru prądowego. Z tego też powodu, eksperci zalecają sięgnięcie po softstart, czyli proste urządzenie rozruchowe, pozwalające na bezpieczne włączenie silnika. W momencie rozruchu, softstart zwiększa napięcie na zaciskach silnika do poziomu znamionowego, ograniczając tym samym wartości prądów szczytowych.

 

 

Sterowniki PLC

 

Sterownik PLC to urządzenie klasyczne, wynalezione już pod koniec lat sześćdziesiątych. Na przestrzeni następnych dziesięcioleci, kontrolery te uległy licznym modyfikacjom i usprawnieniom. Dzięki temu, odznaczają się one ogromną wszechstronnością, zapewniając wydajną i bezpieczną pracę małych i średnich systemów. Zaawansowane systemy w nich wykorzystane pozwalają na zdalną diagnostykę i konserwację maszyn. Programy sterujące można kopiować i wykorzystywać ponownie dowolną ilość razy. Niewątpliwym atutem kontrolerów tego typu jest także niewielkie zużycie energii elektrycznej podczas codziennej pracy.

Rekomendowane artykuły