Co to jest przekaźnik elektryczny i jakie wyróżniamy rodzaje?

Co ważne, przekaźnik elektryczny odpowiada za wywołanie zmiany nagłej, zazwyczaj energii elektrycznej w jednym lub kilku obwodach.

Musi zostać spełniony kilka warunków wejściowych, czyli głównie chodzi o napięcie, natężenie prądu, ciśnienie płynu temperatury. Po pewnym czasie sygnał wyjściowy zmienia się skokowo. Z reguły ze strzałki „włącz” na „wyłącz” lub odwrotnie.

 

Układy przekaźników

 

Warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka przekaźników elektrycznych i nie dominuje tylko jeden rodzaj. Każdy przekaźnik elektryczny jest stworzony do innego zastosowania. Co istotne, w przekaźniku są trzy układy: odbiorczy, pośredniczy i wykonawczy. Każdy z nich kolejno albo odbiera zasilanie prądu, zmienia energię elektryczną lub uruchamia różne zestawy styków.

 

Rodzaje przekaźników

 

Możemy wyróżnić kilka przekaźników, do popularnych należą między innymi: przekaźnik cyfrowy, który sterowany jest cyfrowo przy pomocy bramki transmisyjnej. Bardzo popularne są także przekaźniki czasowe, tutaj możemy go zamontować do tych urządzeń, w których chcemy, aby była funkcja opóźnienia załączanie lub wyłączanie.

Możemy wyróżnić także przekaźniki priorytetowe, czyli jest to sprzęt, który w sposób ciągły nadzoruje pobór prądu w obwodzie. Stosowane są między innymi do urządzeń, których podłączenie prądowe jest zarezerwowane dla co najmniej dwóch odbiorników dużej mocy. Odbiorniki te muszą mieć możliwość pracowania niezależnie od siebie.

Przekaźnik zabezpieczeniowy

 

Jest to jeden z najważniejszych przekaźników, ponieważ jest przeznaczony do układów sterowania urządzeń, na przykład do silników elektrycznych, różnorodnych maszyn. Pełni ważną funkcję bezpieczeństwa. Składa on się z dwóch namiarowych zestyków załączanych przez dwie linie obwodów bezpieczeństwa. W przypadku awarii urządzenia, czyli na przykład włączenia przycisku bezpieczeństwa, następuje rozwarcie obwodu i maszyna przechodzi w stan zagrażający lub informujący o zagrożeniu. Jest to niezwykle istotne, aby zakupić odpowiedni przekaźnik zabezpieczeniowy, ponieważ tylko dzięki temu zapewniamy bezpieczeństwo osobom użytkujący udane maszyny. Jeśli szukacie tego typu przekaźników zabezpieczeniowych od dobrych producentów, warto zajrzeć na stronę: https://www.se.com/pl/pl/

Rekomendowane artykuły