Rozdział energii elektrycznej – na czym polega?

Co ciekawe, stacja elektroenergetyczna składa się z różnorodnych urządzeń, które za zadanie mają przetwarzanie, podział czy transformację energii elektrycznej. Zazwyczaj stacje te można podzielić na m.in.: elektrownię, stacje odbiorcze i stacje sieciowe. Najpopularniejszą grupą są oczywiście stacje sieciowe, nie jest tajemnicą, że głównym elementem takiej stacji jest rozdzielnica. Na czym polega zatem rozdział energii elektrycznej? Jakie wyróżniamy rozdzielnice SN?

 

Na czym polega rozdział energii elektrycznej?

 

Rozdział energii elektrycznej polega na pracy rozdzielnicy, której podstawowym zadaniem jest przeprowadzenie energii różnymi obwodami, o tym samym napięciu. Rozdzielnica składa się z różnorodnych urządzeń, w jej skład wchodzą między innymi: przekładniki i obwody wtórne, szyny zbiorcze i aparatura łączeniowa.

 

Jakie wyróżniamy rozdzielnice?

 

Co istotne, możemy rozróżnić kilka rozdzielnic elektrycznych na przykład: średniego napięcia, wysokiego napięcia lub niskiego napięcia. Obecnie najpopularniejsze i najbardziej wykorzystywane są rozdzielnice SN, czyli średniego napięcia, ponieważ są najbardziej zaawansowane technologicznie. Wyróżniamy na przykład rozdzielnice SN w izolacji gazowej z sześciofluorekiem siarki. Są odporne na wpływ atmosferycznych zjawisk zewnętrzny i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, ich struktura budowy jest modułowa.

Kolejnym rodzajem rozdzielnic SN jest oczywiście urządzenie w obudowie metalowej, w izolacji powietrza. Jest to sprzęt niezwykle uniwersalny, można go stosować w tańszych rozłącznikach systemowych. Innym rodzajem rozdzielnic SN jest zastosowanie szyn zbiorczych z rur miedzianych. Wybór też zależy od potrzeb oraz możliwości finansowych.

Przy pomocy transformatorów można oczywiście rozdzielić lub przetworzyć energię elektryczną, która gromadzona jest stacji elektroenergetycznej. Wyróżniamy transformator SN lub NN. Jeśli szukacie odpowiednich urządzeń elektrycznych lub sprzętów, które przydadzą się do montażu energii elektrycznej, zapraszamy na stronę: https://www.se.com/pl/pl/

Rekomendowane artykuły