Układ rozruchowy silnika

Jest to układ, który umożliwia rozruch różnorodnych silników elektrycznych w silnikach. Jeden z boków wykonuje ruch zasysania i sprężania a dalsza praca podtrzymywana jest samoczynnie. Dotyczy to oczywiście maszyn nieco mniejszych silnikach, które montowane są na przykład do motocykli. Stosuje się rozruch manualny i konieczne jest wspomaganie tego rozruchu. Z czego składa się układ rozruchowy?

 

Z czego składa się układ rozruchowy?

 

Układ rozruchowy silnika można podzielić na kilka urządzeń. Do najważniejszych należą: rozrusznik, świece żarowe oraz akumulator. Aby silnik mógł pracować dobrze, każdy z tych elementów musi być sprawny. Jak wiadomo, aby na przykład rozruszać samochód, nie tylko układ rozruchowy jest ważny, ale także sprawny akumulator. Jeżeli on nie będzie działał poprawnie, niestety do zapłonu nie dojdzie.

 

Rozrusznik

 

Ja wiadomo, do poprawnego działania silnika potrzebny jest rozrusznik. Przy użyciu odpowiedniej prędkości oraz nadaniu mu mocy, może silnik ruszyć. W silnikach benzynowych prędkość wynosi mniej więcej do 100 obrotów, przy wysokoprężnych do 200 obrotów na minutę.

Świece żarowe

 

Kolejnym elementem, na który składa się na układ rozruchowy są świece żarowe. W silnikach wysokoprężnych stosuje się zazwyczaj sztabkowe świece żarowe, które pozwalają na zimny rozruch. Podnosi się wtedy temperatura w komorze spalania. Świece żarowe są kolejnym, niezbędnym elementem, który konieczny jest do poprawnego działania układu rozruchowego.

 

Akumulator

 

akumulator stanowi ostatni element układu rozruchowego, który jest właściwie niezbędny. Jest on także elementem instalacji elektrycznej, w momencie kiedy sprzęt ten nie chodzi poprawnie, może oznaczać to problem albo z układem rozruchowym albo właśnie z instalacją elektryczną. Zmagazynowany w urządzeniu tym prąd pozwala na zasilanie rozrusznika zapłonu, oświetlenia, a także innych urządzeń, które podnoszą wygodę jazdy, na przykład samochodem. Jeśli szukacie odpowiednich i wysokojakościowych urządzeń elektrycznych dla swoich potrzeb, warto zajrzeć na stronę: https://www.se.com/pl/

Rekomendowane artykuły