Co to jest przekaźnik pomiarowy? Gdzie się go wykorzystuje?

Bez tych urządzeń nie dałoby się wykorzystywać sprzętów do na przykład zapalania i gaszenia światła. Mowa oczywiście o przekaźnikach, czyli specjalistycznych urządzeniach elektrycznych lub też elektronicznych, które zostały stworzone po to, aby wywoływać nagłą zmianę w pewnym obwodzie. Aby oczywiście te zmiany zaszły, musi zostać spełnionych kilka warunków, jakich? Jakie wyróżniamy przekaźniki i gdzie swoje zastosowanie znajduje przekaźnik pomiarowy?

 

Zastosowanie

 

Aby doszło do zmiany, musi zostać spełnionych kilka reguł. Zalicza się do nich zmianę napięcia, natężenia prądu, ciśnienia płynu lub zmianę temperatury. W tym momencie przekaźnik reaguje na tę zmianę i następuje konkretna reakcja.

To, co wyróżnia przekaźniki to fakt, że można wyróżnić kilka ich rodzajów. Przekaźniki nadmiarowe to ogólna grupa tych urządzeń, która reaguje na wzrost mierzonej energii. Wyróżniamy także przekaźniki niedomiarowe, które reagują na wielkość danej energii poniżej odpowiedniego poziomu. Jakie są typy przekaźników i czym wyróżnia się przekaźnik pomiarowy?

Typy przekaźników

 

Do najpopularniejszych przekaźników należą elektromagnetyczne, które działają na zasadzie elektromagnesu. Płynący prąd wywołuje pole magnetyczne, przyciągają zworę zamykająca lub otwierającą dany styk.

Dosyć popularnym przekaźnikiem jest przekaźnik cyfrowy, który reaguje na sterowanie, tak zwane opóźnione. Bardzo często montuje się go w zmywarkach lub w pralkach, gdzie można opóźnić, na przykład start urządzenia lub też szybciej zakończyć jego pracę.

Przekaźniki pomiarowe wyróżniają się natomiast tym, że dane działanie jest określane z dokładnością do wielkości pomiarowej. Te wielkości pomiarowe są najczęściej w trójfazowych układach elektroenergetycznych. Co ciekawe, można wyróżnić kilka rodzajów przekaźników pomiarowych i są nimi między innymi: przekaźnik prądowy, napięciowy, kątowy, mocowy.

Jeśli szukacie odpowiednich urządzeń elektrycznych i przekaźników pomiarowych, warto zajrzeć na stronę: https://www.se.com/pl/pl/  tam z pewnością znajdzie się wysokojakościowe produkty, które spełnią wasze oczekiwania!

Rekomendowane artykuły