Co trzeba wiedzieć na temat liczników energii elektrycznej?

Licznik elektryczny to nic innego, jak urządzenie, które bada pomiar zużytego prądu. Montuje go zazwyczaj dostawca prądu w momencie wprowadzenia się nowych mieszkańców do danego budynku. Jeśli interesuje Was, ile zużyliście tak naprawdę prądu i ile za niego zapłacicie, możecie sprawdzić szacunkową wartość zużycia na tym urządzeniu.

 

Licznik elektryczny w mieszkaniu

 

W nieco bardziej komfortowej sytuacji jesteśmy, jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera i to on montuje nam dany licznik lub też jest on już zamontowany w mieszkaniu. Wtedy musimy dowiedzieć się tylko, jakiemu dostawcy musimy płacić za prąd. Inaczej sytuacja nieco wygląda w momencie, jeżeli mamy zamiar się budować.

 

Licznik elektryczny w domu

 

Jeśli montujemy licznik elektryczny w domu, w tym momencie możemy sami zdecydować się na dostawcę prądu. Aby otrzymać licznik i zamówić jego podłączenie, trzeba wypełnić dokumenty. Co muszą zawierać? Przede wszystkim zapotrzebowanie na moc, a także nasze szacunkowe zużycie energii. Musimy także zaznaczyć, w jakim terminie chcemy rozpocząć pobieranie opłat.

 

Gdzie montuje się licznik?

 

Pamiętajcie, że licznik energii elektrycznej warto zamontować w takim miejscu, w którym będzie on dostępny do użytkowania. Korzystnie musi być łatwe, aby każdy mógł odczytać określone wartości, a także aby można go było łatwo wymienić. Najlepiej jest umieścić go w przedpokoju lub też w piwnicy.

Strefy prądu

 

Co ciekawe, licznik elektryczny może mierzyć prąd tak zwanej dwustrefowej taryfie. Niektórzy płacą za prąd stałą opłatę, liczoną tak samo zarówno wieczorem, jak i rano. Niektórzy natomiast mają inną stawkę godzinową, na przykład w nocy pomiędzy 22:00 a 6:00 rano. Wtedy zazwyczaj prąd jest niższy. Warto dowiedzieć się więcej informacji na ten temat u swojego dostawcy. A jeśli szukacie odpowiednich liczników elektrycznych, warto zajrzeć na stronę: https://www.se.com/pl/pl/ z pewnością znajdziecie polecane urządzenia od najlepszych producentów.

Rekomendowane artykuły