Zastosowanie transformatorów rozdzielczych

Jak sama nazwa wskazuje, transformatory rozdzielcze służą do rozdzielania energii elektrycznej. Są one najczęściej trójfazowe, ich zakres mocy sięga najczęściej 35000 kVA. Transformatory te pracują w miejscach połączenia się sieci SN z NN, czyli średniego napięcia z niskim napięciem.

 

Czym są transformatory rozdzielcze?

 

Nie da się ukryć, że transformatory rozdzielcze są niezwykle potrzebne, ponieważ służą one do obniżania napięcia. Jak wiadomo, prąd płynący od dystrybutora, czyli sieci, do której jesteście podłączeni oraz której płacicie rachunki, jest niezwykle duży. Osiąga on zazwyczaj 15 kV. Niestety, wartość ta jest zbyt wysoka, przez co może dojść do spalenia się różnorodnych urządzeń końcowych. Transformatory rozdzielcze sprawiają, że prąd ten jest przekształcany na napięcie 0,4 kV lub też inne, ale musi ono mieć wartość poniżej 1 kV.

Rozdzielanie SN od NN

 

Reasumując, transformatory rozdzielcze dostarczają zazwyczaj prądu do budynków mieszkalnych, komunalnych, odbiorców indywidualnych, różnorodnych urządzeń miejskich, które potrzebują o wiele niższego napięcia. Co ciekawe, mogą one być instalowane przez właścicieli firm, którzy samodzielnie potrafią rozdzielić średnie napięcie z niskim napięciem. W innym wypadku są one urządzeniami montowanymi przez dystrybutora energii elektrycznej.

 

Jak zbudowane są transformatory rozdzielcze?

 

Co istotne, transformatory rozdzielcze mają swoją specyficzną budowę, obecnie jest ona określana mianem kolumnowej, w jednym urządzeniu są aż trzy kolumny, które wykonane są ze sprasowanych blach połączonych różnymi elementami. Każda kolumna ustawiona jest w określonej przestrzeni w transformatorze rozdzielczym, ta przestrzeń nosi nazwę okna. Co ciekawe, każda kolumna ma także 2 uzwojenia określane mianem napięcia górnego oraz napięcia dolnego.

Dalsza konstrukcja transformatora rozdzielczego zależy oczywiście od producenta, ponieważ mogą one zostać wykonane z różnorodnych materiałów, a także wykończone różnorodnymi dodatkami, tym także różni się cena końcowa. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy na stronę: https://www.se.com/pl/pl/. Tam zakupić odpowiedni transformator do swoich potrzeb.

Rekomendowane artykuły