Niezawodne rozwiązania dla inteligentnych domów

Pojęcie tzw. Smart Homes, czyli inteligentnych domów jednorodzinnych, pojawia się na ustach Polaków już od dłuższego czasu. Określa się nim dom, wyposażony w specjalistyczne technologie, mające na celu stwarzać optymalne warunki we wszystkich pomieszczeniach, bez konieczności bezpośredniej ingerencji domowników. Dotyczy to chociażby obsługi klimatyzacji i ogrzewania, a także oświetlenia. Co więcej, inteligentne rozwiązania stanowią znakomite uzupełnienie budynków pasywnych oraz zasilanych energią słoneczną. Powodem jest tu przede wszystkim niższe zużycie prądu, co pozwala tym samym na uczynienie domu bardziej ekologicznym. W niniejszym artykule przybliżymy temat takich nowatorskich technologii.

 

Technologie dla obiektów Smart Homes – prostota implementacji

 

Zdziwi się ten, kto uważa, że implementacja rozwiązań dla inteligentnych domów jest zadaniem trudnym. Ceny czujników i modułów sterujących z każdym rokiem stopniowo tanieją, co powiększa potencjalną grupę docelową. Warto tu również nadmienić, że wiele technologii tego typu opiera się na łączności bezprzewodowej. Nie musimy więc obawiać się o konieczność mozolnego rozkuwania ścian, w celu zamontowania wszystkich czujników. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby skorzystać z inteligentnych technologii, przynajmniej częściowo, w modernizowanych mieszkaniach. Nawet montaż samego ściemniacza pozwoli bowiem domownikom na cieszenie się lepiej dostosowanym oświetleniem, przy jednoczesnym obniżeniu miesięcznych opłat za energię.

 

Co mogą zaoferować nam inteligentne rozwiązania?

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto uczynić nowy dom inteligentnym. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej energooszczędność. Przekłada się ona zarówno na niższe opłaty za prąd i energię cieplną, jak i mniejszą emisję CO2. Mieszkańcy Smart Homes chwalą też większy komfort, zapewniony przez lepsze dostosowanie warunków, panujących w pomieszczeniach. Systemy kontrolujące ogrzewanie to także możliwość zaprogramowania indywidualnych harmonogramów na konkretne przedziały godzinowe. Niewątpliwą zaletą jest tu również bezpieczeństwo – inteligentne technologie możemy bowiem zintegrować zarówno z alarmami przeciwpożarowymi, jak i czujnikami ruchu.

Rekomendowane artykuły