Wyłącznik różnicowoprądowy to niezwykle istotny element instalacji elektrycznej. Wykorzystuje się go praktycznie wszędzie, nawet w domach i mieszkaniach. Powodem jest tu przede wszystkim duży poziom bezpieczeństwa, zapewniony przez to urządzenie. Prawidłowo funkcjonujący wyłącznik wykrywa nieprawidłowości w poziomie prądu wypływającego, zamykając pracę instalacji w celu zapobiegnięcia awariom. Dzięki temu, możliwe jest uniknięcie nie tylko uszkodzenia sprzętu, ale również wybuchu pożaru. Wyłączniki te stanowią również zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Warto jest więc przyjrzeć się bliżej tym niezwykle przydatnym urządzeniom.
Budowa wyłącznika różnicowoprądowego
Wyłącznik różnicowoprądowy to niewielkich rozmiarów urządzenie, przypominające małą skrzynkę. W jej wnętrzu znajdziemy cztery główne komponenty, odpowiadające za ochronę instalacji oraz jej użytkowników. Są nimi wyzwalacz różnicowy, przekładnik Ferrantiego, obwód testowania oraz zestyki prądowe, wyposażone w przycisk, uruchamiający urządzenie. Wyzwalacz różnicowy jest podłączony bezpośrednio do przekładnika. Element ten pełni jednocześnie kluczową rolę w prawidłowej pracy wyłącznika. Nad prawidłowym pomiarem prądu czuwa z kolei obwód testowania. Do zestyków urządzenia podłącza się przewód fazowy oraz neutralny. Na rynku dostępne są zarówno wyłączniki jedno-, jak i trójfazowe. Te pierwsze uchodzą za podstawową formę ochrony, wykorzystywaną głównie w budynkach mieszkalnych. W przypadku instalacji bardziej rozbudowanych, konieczny jest więc zakup modelu trójfazowego.
Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego
Z wyłącznika różnicowoprądowego z członem nadprądowym korzysta się przede wszystkim w celu zabezpieczenia gniazdek. Coraz częściej, użytkownicy decydują się również na wykorzystanie ich przy instalacjach oświetleniowych. Dzięki temu, redukowane jest bowiem ryzyko porażenia prądem wskutek dotknięcia przewodów. Do wypadków tego typu dochodzi głównie podczas wymiany elementów oświetlenia. Wyłączniki tego typu wykorzystuje się także w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności, jak chociażby łazienki oraz kuchnie. Panujące w nich warunki stwarzają bowiem podwyższone ryzyko porażenia.