Uziemienie instalacji elektrycznej – dlaczego jest tak ważne?

Ochrona firmowej instalacji elektrycznej przed przepięciami to coś, o czym powinien pamiętać każdy przedsiębiorca. Jednym z najczęstszych powodów awarii jest bagatelizowanie konieczności użycia listwy uziemiającej, zapobiegającej przenoszeniu zbyt dużego napięcia. Na szczęście, współczesny rynek oferuje nam szeroki wybór zabezpieczeń, od akcesoriów uziemiających do rozdzielnic, po specjalistyczne szyny, opracowane z myślą o szafach rack. Należy bowiem pamiętać, że uziemienia wymagają wszystkie urządzenia, podłączane do instalacji. W przeciwnym wypadku, działalność firmy będzie przerywana częstymi zastojami, powodowanymi przez aktywację bezpieczników nadprądowych. Oto, co należy wiedzieć na temat uziemienia.

Listwy uziemiające i inne typy uziemienia

Uziemieniem nazywamy połączenie części urządzenia elektrycznego lub ogólnej instalacji względem uziomu – metalowego przedmiotu, umieszczonego w ziemi. Wyróżniamy zarówno uziomy naturalne, jak i sztuczne. Materiałami, dopuszczalnymi przez polskie prawo do produkcji uziomów sztucznych, są stal ocynkowana, stal nieocynkowana oraz miedź. Rolę takiego uziemienia może pełnić chociażby listwa uziemiająca lub kształtownik. Urządzenia, połączone z siecią rozdzielczą, wymagają dodatkowego montażu takich elementów ochronnych, aby uniknąć uszkodzeń, spowodowanych nadmiernym wzrostem napięcia. W przemyśle, najczęściej stosowane są tzw. uziemienia robocze. Wybierając listwę, należy zwrócić jednocześnie uwagę zarówno na jej rodzaj, jak i ilość obsługiwanych przewodów.

Nowoczesne bezpieczniki nadprądowe

Oprócz ochronnych szyn, firmowa instalacja powinna być także wyposażona w nowoczesne bezpieczniki nadprądowe, zabezpieczające ją przed niespodziewanymi awariami. Szczególnie, że oprócz przepięć, bezpiecznik chroni również przed zwarciami, mogącymi doprowadzić nie tylko do uszkodzeń sprzętu, ale nawet pożaru. Nowoczesne bezpieczniki, oferowane chociażby przez firmę Schneider Electric, odznaczają się szybkim czasem reakcji, szczelną obudową, dostosowaną do pracy w trudnych warunkach oraz możliwością domontowania dodatkowych elementów.

Rekomendowane artykuły