Projektowanie CAD wnętrz i maszyn

Projektowanie CAD to nowatorska technologia, opierająca się na ścisłej współpracy projektanta i komputera. Ukończone modele i schematy, zapisane w plikach CAD, pozwalają na pełen wgląd w opracowywany projekt i dostrzeżenie w nim każdego szczegółu. To właśnie z tego powodu, ta niezwykła forma projektu cieszy się obecnie ogromną popularnością pośród szerokiego grona specjalistów, reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Niestandardowe maszyny produkcyjne, wyjątkowe pomieszczenia biurowe – wszystko to możemy zaprojektować, sięgając po technologię CAD. I chociaż opanowanie jej wymaga od projektanta sporej dozy cierpliwości, uzyskane efekty pomogą w pełnej realizacji zlecenia, bez konieczności marnowania materiałów na pierwsze fizyczne prototypy.


Oprogramowanie CAD jako narzędzie projektantów wnętrz

Po technologię tego typu bardzo często sięgają chociażby renomowani projektanci wnętrz. Elektroniczny model 3D odznacza się bowiem rzeczywistym metrażem, co pozwala na dokładną ocenę rozmieszczenia okien, drzwi tudzież oświetlenia. Szczegółowe renderingi umożliwiają staranne zaprojektowanie łazienek, salonów, pomieszczeń biurowych, a nawet eleganckich, hotelowych recepcji. Pliki CAD to także funkcja doboru farb oraz odcieni fug, pozwalająca na zaprojektowanie pomieszczeń w najdrobniejszych szczegółach. Ukończony projekt można następnie zapisać w formie pliku .avi, aby możliwe było wysłanie zleceniodawcy efektownej prezentacji, wraz ze szczegółową dokumentacją techniczną, zawierającą tabelki oraz legendy.

Projektowanie maszyn za pomocą plików CAD

Oprócz projektantów wnętrz, z oprogramowania CAD korzystają również profesjonalne firmy, zajmujące się produkcją niestandardowych maszyn przemysłowych na zamówienie. Ponieważ pliki CAD umożliwiają sporządzenie zarówno schematów i rysunków technicznych, jak i szczegółowych modeli 3D, projektant jest w stanie stworzyć z ich pomocą niezawodne urządzenie. Każdy z elementów trójwymiarowego modelu może bowiem zostać poddany symulacjom. Jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek wady, projekt można w dowolnej chwili zmodyfikować. Inwestor ma wówczas stuprocentową pewność, że zaprojektowana maszyna spełnia wszystkie normy, zaś cyfrowa forma testów sprawia, że wyeliminowana zostaje tu produkcja wstępnego prototypu.

Rekomendowane artykuły