Wyposażenie nowoczesnej serwerowni

Odpowiednio zaprojektowana budowa serwerowni stanowi w dzisiejszych czasach podstawę funkcjonowania niemal każdej firmy. I chociaż mniejsze przedsiębiorstwa, niedysponujące jeszcze bogatą bazą danych swoich i klientów, często nie wykorzystują tego typu pomieszczeń, wraz z rozwojem firmy konieczne staje się dostosowanie serwerowni do coraz bardziej złożonych potrzeb. To właśnie serwery są bowiem swoistym sercem firmy, zaś ich uszkodzenie lub, co gorsza, utrata może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Odpowiednie wyposażenie, zawierające chociażby listwę zasilającą rack PDU, jest tu więc warunkiem praktycznie obowiązkowym. Oto, co należy wiedzieć na ten temat.


Bezpieczna budowa serwerowni

Urządzenia elektryczne, szczególnie te o dużej intensywności pracy, są narażone na przegrzanie obwodów oraz awarię chłodzenia. Z tego też powodu, budowę serwerowni należy zacząć od zapewnienia jej odpowiedniej klimatyzacji. Dzięki temu, nawet najpotężniejsze układy będą w stanie na bieżąco odprowadzać nadmiar ciepła, redukując tym samym ryzyko uszkodzeń. Niezwykle istotnym elementem wyposażenia serwerowni jest również specjalistyczny zasilacz UPS do serwera. Urządzenie to ma za zadanie zabezpieczyć system przed nieoczekiwaną awarią instalacji lub przerwą w dostawie prądu. Po wykryciu zaniku zasilania, zasilacz UPS automatycznie przełącza się na zasilanie bateryjne, umożliwiając bezpieczne wyłączenie urządzeń. W przypadku instalacji bardziej wymagających, zasilacz można rozbudować o dodatkowe akumulatory AGM.

Kolejnym przyrządem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej serwerowni, jest listwa zasilająca rack. Jej działanie zbliżone jest do tablicy rozdzielczej, ponieważ odpowiada ona za podział zasilania między konkretne źródła. Listwą można zarządzać zarówno bezpośrednio, jak i zdalnie. Nowoczesne urządzenia tego typu odznaczają się przy tym dużą odpornością na wysokie temperatury, a także możliwością rozdziału bardzo dużej mocy. Wybierając wyposażenie do serwerowni, należy zwrócić również uwagę na pojemność szaf. Większe modele umożliwią bowiem stopniową rozbudowę instalacji, mieszcząc w sobie nie tylko zasilacz UPS do serwera, ale też dodatkowe chłodzenie tudzież dyski.

Rekomendowane artykuły