Industry 4.0 – przemysł przyszłości

Pojęcie Industry 4.0 to nic innego, jak złożony proces modernizacji przemysłu, oparty na integracji maszyn oraz systemów, a także zwiększenie wydajności i elastyczności działania firmy. W ogólnym założeniu, jest to nowe oblicze przemysłu, polegające na zautomatyzowaniu sporej ilości procesów, a także zmodernizowanie roli czynnika ludzkiego. Zamiast obsługi maszyn odpowiedzialnych za obróbkę, pracownik może tu pełnić rolę nadzorcy i osoby, odpowiedzialnej za przekaz danych. Dzięki intuicyjnemu sterowaniu bezprzewodowemu, możliwe jest tu również zarządzanie wieloma urządzeniami z jednego miejsca. Rozwiązania te sprawiają, że produkcja przebiega szybciej, zaś redukcji ulega tu nie tylko prawdopodobieństwo błędów, ale też zużycie energii.


Zalety Industry 4.0

Nazwa ta bierze się ze stadiów ewolucyjnych przemysłu. Szacuje się, że pierwszym z nich było wynalezienie silnika parowego. I chociaż cyfryzacja, czyli stadium trzecie, naprawdę przyczyniła się do usprawnienia łańcuchów dostaw i innych czynników, to właśnie pełna integracja stanowi tu prawdziwą rewolucję. Industry 4.0 to chociażby pełna indywidualizacja produktów, przygotowanych specjalnie dla klientów. Procesy produkcyjne, zintegrowane w pełni, przekształcają się w zupełnie nowe środowisko, o ogromnej elastyczności rozbudowy oraz prostocie zarządzania. Koszty wytwarzania produktów maleją, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze dotarcie do klientów i umocnienie pozycji rynkowej firmy.

Industry 4.0 to także lepsze warunki pracy dla samych ludzi. I chociaż to właśnie technologia odgrywa tu kluczową rolę, obecność czynnika ludzkiego w dalszym ciągu jest niezwykle istotna. Praca staje się jednak mniej stresująca, zaś obecność robotów, wykonujących najbardziej precyzyjne działania, czyni ją również bezpieczniejszą. Pomimo swojego zaawansowania, zintegrowane rozwiązania nie wymagają przy tym wymiany kadry. Sterowanie bezprzewodowe jest bowiem niezwykle proste w opanowaniu, zaś do zapoznania się z jego funkcjami wystarczy nam tylko krótkie szkolenie.

Rekomendowane artykuły