Osprzęty, zapewniające bezawaryjną pracę instalacji elektrycznych

Sprawna, nowoczesna instalacja elektryczna to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Obiekty biurowe z serwerowniami, zakłady produkcyjne czy też magazyny wymagają zapewnienia im odpowiednio dobranych urządzeń, takich jak rozdzielnica modułowa. Dotyczy to w szczególności tych miejsc pracy, w których panują warunki trudne, sprzyjające większemu prawdopodobieństwu uszkodzeń elementów instalacji. Oprócz zaawansowanych urządzeń, niezwykle istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie przewodów, wykorzystując w tym celu korytka i drabiny kablowe. W niniejszym artykule przybliżymy przykładowe elementy instalacji, czuwających nad jej prawidłowym działaniem.

Rozdzielnice modułowe i przekładniki

Rolą przekładnika prądowego jest pomiar dużych natężeń prądu, wykorzystując w tym celu specjalne mierniki o mniejszych zakresach pomiarowych. Dzięki temu, przekładnik jest w stanie dokonać konwersji parametru prądu w sieci na parametry, wymagane do skutecznego zasilenia urządzeń, podłączonych do sieci po stronie wtórnej. W układzie pomiarowym, urządzenie to oddziela galwanicznie przyrządy od obwodu kontrolnego oraz pozwala na ich montaż z dala od obwodu. Dzięki temu, zabezpieczone przyrządy nie zostają wystawione na działanie szkodliwych pól magnetycznych.

Innym istotnym urządzeniem jest tu również rozdzielnica modułowa. Jej rolą jest przede wszystkim ochrona obwodów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zanieczyszczeniami. Z rozdzielnic tego typu korzysta się wszędzie tam, gdzie konieczne jest doprowadzenie prądu do kilku pomieszczeń w budynku. Ponieważ jest to urządzenie o dość szerokim zakresie zastosowań, przed jego zakupem należy sprawdzić zarówno pojemność skrzynki, jak i stopień szczelności danego modelu.

Drabiny kablowe – najlepsza ochrona przewodów

Oprócz przekładników prądowych i innych tego typu urządzeń, należy również zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie samych przewodów. Pozostawione luzem, są one bowiem nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim narażone na uszkodzenia. Dotyczy to w szczególności miejsc pracy, w których osprzęt jest często wystawiany na działanie czynników szkodliwych, jak wilgoć tudzież pyły. Nowoczesne drabiny kablowe, wykonane z najwyższej klasy materiałów, zabezpieczonych przed korozją, pozwalają na zniwelowanie ryzyka naruszenia przewodów.

Rekomendowane artykuły