Inteligentny dom i jego opłacalność

Zainteresowanie systemami inteligentnego domu rośnie w Polsce z roku na rok. Wszyscy cenimy sobie bowiem wygodę i bezpieczeństwo, zaś obecność nowatorskich rozwiązań sprawia, że budownictwo przyszłości intryguje kolejne pokolenia. Co więcej, dzięki ogromnemu naciskowi na odnawialne źródła energii, koszty inwestycji w inteligentny dom zwracają się stopniowo. Domownicy są bowiem w dużej mierze niezależni od dostawców prądu, zaś nowoczesne systemy zarządzania sprawiają, że budynek sam dostosowuje oświetlenie i ogrzewanie do obecnych potrzeb. Wszystko opiera się na prostym interfejsie kontrolnym, niewymagającym przeciągania dodatkowych kabli Ethernet. Oto, dlaczego naprawdę warto jest postawić na życie w inteligentnym budynku.


Systemy inteligentnego domu i ich funkcjonalność

Nowoczesny, bezpieczny dom to przede wszystkim szeroka gama funkcji, które można skonfigurować z każdego miejsca. Oprócz intuicyjnego, bezprzewodowego panelu, domownicy są bowiem w stanie zarządzać systemem także z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej. Umożliwia to chociażby ustawienie godziny, o której ma zostać uruchomione ogrzewanie. Dzięki temu, dom zdąży się rozgrzać przed powrotem właścicieli, uruchamiając procesy wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Systemy inteligentnego domu sterują również oświetleniem, wyłączając je w pustych pomieszczeniach. Domownicy mają tu także możliwość zaprogramowania ustawień dla każdego z pomieszczeń, co pozwoli chociażby na ustawienie silniejszego oświetlenia w kuchni oraz stonowanego w sypialni.

Oczywiście, nowoczesny dom to także bezpieczny dom. Z tego też powodu, inteligentne systemy mogą zostać sparowane z alarmami oraz domowym monitoringiem, ostrzegając domowników o każdym intruzie. Obrazy z kamer mogą zostać przesłane bezpośrednio do smartfona domownika, co pozwoli na wezwanie policji nawet w sytuacji, gdy przebywamy obecnie poza domem. Dla zapewnienia systemowi możliwie najlepszego połączenia, istnieje możliwość wykorzystania kabla Ethernet, stanowiącego znakomitą alternatywę dla Wi-Fi w przypadkach, gdy najwyższa przepustowość danych jest niezwykle istotna.

Rekomendowane artykuły