Czym jest listwa przeciwprzepięciowa?

Odpowiednie zabezpieczenie urządzeń elektrycznych to kwestia, o której od lat przypominają producenci transformatorów i innych tego typu urządzeń. Dotyczy to nie tylko dużych firm, ale też naszych domów, w których na co dzień także eksploatowane są liczne urządzenia. A ponieważ same gniazdka nierzadko nie wystarczą nam do zasilania wszystkich sprzętów, konieczne jest użycie odpowiednio dobranego przedłużacza. I chociaż wszystkie osprzęty tego typu pozwolą nam na korzystanie z kilku urządzeń jednocześnie, tak nie wszystkie listwy odznaczają się tym samym poziomem bezpieczeństwa. W momencie nagłej awarii prądu, urządzenia podłączone do instalacji nierzadko zostają wystawione na działanie intensywnej zmiany napięcia. To z kolei może spowodować ich uszkodzenie. Warto jest więc rozważyć zakup specjalistycznej listwy ochronnej, eliminującej ryzyko przepięć.

 

Dobór listwy przeciwprzepięciowej

 

Chociaż na pierwszy rzut oka, listwa przeciwprzepięciowa nie różni się niczym od zwykłej, prawdziwe różnice kryją się pod jej obudową. Osprzęty tego typu zostały bowiem wyposażone w układy warystorów, bezpieczniki topikowe, a w przypadku bardziej zaawansowanych modeli – nawet w stabilizatory napięcia. To, która z listew najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Modele z bezpiecznikami topikowymi uchodzą za podstawowy poziom ochrony, zaś z warystorami – za droższy, lecz znacznie efektywniejszy.

Listwy ochronne, dostępne chociażby w ofercie firmy Schneider Electric, współpracującej z renomowanymi producentami transformatorów, odznaczają się również szeregiem zróżnicowanych parametrów. Wybierając model, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, czyli ilość gniazd oraz długość kabla, a także czas reakcji, absorpcję energii, maksymalne obciążenie oraz maksymalny prąd impulsu. Czas reakcji listwy przeciwprzepięciowej powinien wynosić 25 nanosekund, aby zapobiec zniszczeniu sprzętu. Jeśli osprzęt tego typu ma nam również służyć do bezpiecznego zasilania komputera, należy upewnić się, że dany model został wyposażony w filtry RFI/EMI.

Rekomendowane artykuły