Softstart – co warto wiedzieć na jego temat?

Praktycznie każdy specjalista wie doskonale, jak ryzykowny potrafi być bezpośredni rozruch silnika. W wyniku nagłego wzrostu energii, przy jednoczesnym spadku napięcia, może dojść bowiem do udaru, który jest równie destruktywny, co prąd zwarciowy. Z tego też powodu, rozruch bezpośredni jest obecnie ograniczany głównie do silników o mniejszej mocy, w których nie ma ryzyka nieumyślnego ich uszkodzenia. W przypadku maszyn potężniejszych, znakomitym rozwiązaniem jest wykorzystanie popularnego ostatnimi czasy softstartu. Ten podręczny układ napędowy silnika stanowi skuteczną alternatywę dla falowników, których wysoka cena i spore gabaryty nierzadko stanowią przeszkodę. Oto, dlaczego warto jest korzystać z tych delikatnych układów napędowych.


Prąd pod kontrolą

Rozruch bezpośredni uchodzi obecnie za najtańszą metodę rozruchu. Prąd potrafi być jednak nieposkromiony, zaś lekkomyślność i chęć przyoszczędzenia nierzadko kończą się poważnym uszkodzeniem silnika. Softstart, dzięki swojemu nowoczesnemu oprogramowaniu, pozwala na bezpieczny, kontrolowany rozruch, z praktycznie zerowym ryzykiem udaru. Zależnie od modelu, układy te posiadają również funkcję regulacji stromości narastania energii oraz czasu rozruchu. Bardzo często możemy się także zetknąć z układami, wyposażonymi w systemy przeciwawaryjne. Mają one na celu uchronić sprzęt przed uszkodzeniem, w przypadku gdy użytkownik źle przekręci pokrętło podczas próby rozruchu.

Wybierając softstart, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim moc oraz prąd znamionowy. Wartość ta powinna być równa lub większa od mocy uruchamianego silnika. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tu postawienie na układ, który będzie w stanie obsłużyć szeroką gamę urządzeń. Dzięki temu, nie będzie tu konieczności zakupu dodatkowych urządzeń, zaś pracownicy będą mogli przyzwyczaić się do nowego układu znacznie szybciej. Eliminacja prądów zwarciowych sprawi, że maszyny staną się bardziej bezawaryjne, zaś ich żywotność ulegnie znacznemu wydłużeniu. Sprawi to, że obniżone zostaną również ewentualne wydatki na wszelkie usługi serwisowe.

 

Rekomendowane artykuły