Przekładnik napięciowy – co warto o nim wiedzieć?

Przekładnik napięciowy to jeden z najistotniejszych elementów układu pomiarowego. Nierzadko pełni on także funkcję zabezpieczającą. Wykorzystuje się je do zasilania przekaźników, mierników oraz urządzeń pomiarowych, w których napięcia wtórne i pierwotne są do siebie proporcjonalne. Przekładnik ma tu za zadanie przekonwertować napięcie wysokie na niskie znormalizowane, dzięki któremu możliwe będzie zasilenie osprzętów pomiarowych. W przeciwieństwie do przekładnika prądowego, modele napięciowe są wykorzystywane wyłącznie w sieciach średniego napięcia. W niniejszym artykule opowiemy o tych niezwykle praktycznych urządzeniach.

 

Budowa przekładnika napięciowego SN

Urządzenia te składają się z uzwojenia pierwotnego, rdzenia z uzwojeniami wtórnymi oraz podstawy. Oba typy uzwojeń zalewa się żywicą epoksydową, pełniącą rolę zarówno izolacji, jak i swoistej obudowy. Przekładnik napięciowy jest montowany na szynach prądowych lub bezpośrednio na kablach w rozdzielni SN. Wyprowadzenia uzwojeń wtórnych są przytwierdzane do płytek zaciskowych, umieszczanych wewnątrz skrzynki zaciskowej. Za ich uziemienie odpowiadają z kolei specjalnie zaprojektowane śruby. Dzięki takiej konstrukcji, urządzenia te są przystosowane do pracy z licznikami energii, zespołami zabezpieczeń oraz rejestratorami zakłóceń.

 

Zasada działania przekładnika napięciowego

Transformatory tego typu przetwarzają wysokie napięcie pierwotne na niższe napięcie wtórne, z zachowaniem odpowiednich wymagań, dotyczących dokładności pomiaru. Warunki ich pracy przypominają stan jałowy. Uruchomiony przekładnik napięciowy ma przede wszystkim za zadanie dostarczyć użytkownikom informacje, dotyczące napięcia obwodów w monitorowanym systemie. Z urządzeń tych korzysta się przy prądach do 2000 amperów, napięciu 7,2-52 kV i częstotliwości 50-60 Hz.  Dzięki swoim osiągom, przekładniki tego typu znajdują zastosowanie w urządzeniach wnętrzowych, pracujących w klimacie tropikalnym, umiarkowanym i morskim. Nowoczesne urządzenia tego typu, o wysokiej niezawodności i wytrzymałości, znajdziemy chociażby w ofercie renomowanej firmy Schneider Electric.

Rekomendowane artykuły