Robotyka jest dziedziną, która coraz mocniej umacnia się w przeróżnych gałęziach przemysłu. Z usług integratorów automatyki korzystają bowiem obecnie zakłady chemiczne, centra logistyczne oraz fabryki. Powód tej nagłej przemiany jest prosty – coraz więcej przedsiębiorców dostrzega zarówno rosnącą przystępność, jak i zalety korzystania z urządzeń zautomatyzowanych. Należy jednak pamiętać, że każdy robot będzie pełnić swoją rolę w należyty sposób wyłącznie po zainstalowaniu w nim odpowiednich komponentów. Do najczęściej spotykanych części należą tu właśnie przekaźniki.
Działanie przekaźników
Głównym zadaniem tych niezwykle istotnych elementów jest zmiana stanu napięcia w obwodach wyjściowych, po spełnieniu warunków wejściowych, uwzględnionych przez program. Te niewielkich rozmiarów urządzenia reagują na zmiany w wejściowej wielkości fizycznej. Mowa tu chociażby o temperaturze lub natężeniu prądu. Kiedy określona wartość zostaje przekroczona, dochodzi do natychmiastowej zmiany sygnału skokowego.
Sam przekaźnik składa się z trzech głównych układów. Pierwszym z nich jest układ odbiorczy, składający się ze zwojnicy, umieszczonej na stalowym rdzeniu. Jej zadaniem jest zasilanie urządzenia prądem stałym lub przemiennym. Drugim z układów jest układ pośredniczący, składający się z rdzenia, jarzma oraz zwory. Odpowiada on za przemianę energii w strumień magnetyczny. Ostatnim z układów jest układ wykonawczy, złożony z różnej maści styków, odpowiedzialnych za zmianę napięcia w obwodach.
Dobór przekaźnika
Decydując się na zakup takiego elementu, warto jest skorzystać z usług renomowanego integratora automatyki. Przekaźniki powinny być bowiem dostosowane chociażby do napięcia układu, zbliżonego do napięcia zainstalowanych w nich cewek. Urządzenie to musi również odznaczać się szybkim tempem pracy oraz optymalnym napięciem między stykami, niepowodującym przebić. Ze względu na dużą intensywność pracy, obudowa przekaźników powinna być na tyle wytrzymała, aby nie ulec zniszczeniu po kilku tygodniach eksploatacji. Integratorem, specjalizującym się w doradztwie z dziedziny robotyki przemysłowej, jest chociażby renomowana firma Schneider Electric.